Дошкільна освіта
І. Загальні положення освітньої програми Юшківорізької гімназії
для дошкільного відділення на 2022-2023 рік
Концептуальна ідея програми полягає у виробленні оптимального варіанту реалізації змісту Базового компоненту дошкільної освіти, сучасних підходах до розвитку, навчання і виховання дитини раннього та дошкільного віку. Автор – Олександра Білан, за загальною редакцією Олени Низьковської.
Мета програми: розширити змістовий компонент освітньої роботи з дітьми від двох до шести років, розкриваючи етнічні, історичні та соціокультурні особливості.
Завдання програми «Українське дошкілля»:
-
реалізувати особистісно-зорієнтоване навчання;
-
сприяти формуванню системи цінностей дошкільників;
-
сприяти патріотичному вихованню відповідно до вікових потреб;
-
розвивати життєві компетенції;
-
збагачувати загальну культуру дітей;
-
сформувати уявлення про цілісну картину світу.
Структуру програми визначають освітні лінії розвитку дитини.
Програма відповідає стратегічним завданням дошкільної освіти: реалізація особистісно орієнтованої моделі дошкільної освіти, прилучення дітей до системи цінностей, культури, традицій українського народу, формування в дошкільників цілісної картини світу.
Програма синтезує історичні надбання, нові досягнення теорії та практики дошкільної освіти, актуальні суспільні вимоги до неї, забезпечуючи гармонійний розвиток дитини. «Українське дошкілля» визначає завдання і зміст розвитку дитини віком від двох до шести років.
Розгляд кожного вікового періоду розпочинається розділом «Психологічна характеристика дитини», в якому подані вікові характеристики розвитку. Це дає змогу педагогові в освітньому процесі орієнтуватися на психологічні особливості розвитку дитини.
Розділ «Співпраця зі сім`єю» передбачає напрями спільної діяльності педагога і батьків із забезпечення повноцінного розвитку особистості дитини.
У програмі визначено завдання з різних напрямків роботи з дітьми:
-
фізичний;
-
соціально-моральний;
-
емоційно-ціннісний;
-
пізнавальний, мовленнєвий;
-
художньо-естетичний;
-
креативний.
Програмові завдання побудовано з використання оптимальної інтенсивності мислення та мовлення, що відповідає віковим можливостям дітей. Показники компетентності, якими закінчується кожен підрозділ Програми, вихователь може використати для визначення рівня розвитку дитини в кінці навчального року. З метою охоплення дошкільною освітою всіх дітей дошкільного віку, особливо дітей п’ятирічного віку, Програму можна використовувати також для роботи з дітьми в дошкільних навчальних закладах із короткотривалим режимом перебування, загальноосвітніх, позашкільних навчальних закладах, центрах розвитку тощо. Українське дошкілля. Лист МОН від 23.05.2017 № 1/11-4988.